Mieszkanie Dla Młodych

Wybrane mieszkania w inwestycji Młyn nad Cybiną są dostępne w programie „Mieszkanie dla Młodych”, co daje możliwość skorzystania z dofinansowania nawet do 35% wartości brutto zakupywanej nieruchomości.

 

Czym jest MdM?

„Mieszkanie dla Młodych” to program rządowy, stanowiący wsparcie w zakupie pierwszego mieszkania przez single, pary, młode rodziny, oraz wsparcie dla rodzin wielodzietnych w powiększeniu przestrzeni życiowej. Środki pochodzą z Banku Gospodarstwa Krajowego. Co istotne, dla wielu nabywców dofinansowanie może stanowić wkład własny pod kredyt hipoteczny. To kluczowe dla osób nie posiadających odłożonego znacznego kapitału.

Przypominamy: przełom 2017 i 2018 roku jest ostatnią szansą na skorzystanie z tego typu wsparcia, ponieważ dla programu Mieszkanie Dla Młodych nie przewiduje się kontynuacji ani programu o podobnym charakterze.

 

Kto może liczyć na wsparcie z MdM?

  • osoba starająca się o wsparcie, w roku jego przyznania nie może mieć skończonych 35 lat (w przypadku małżeństwa dotyczy to młodszego z małżonków) – kryterium nie dotyczy osób wychowujących co najmniej troje dzieci.
  • z dofinansowania nie może skorzystać osoba, która była w przeszłości lub jest obecnie właścicielem lokalu mieszkalnego, lub posiadająca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – kryterium nie dotyczy osób wychowujących co najmniej troje dzieci.

 

Jakie mieszkanie można wybrać?

  • żeby stać się beneficjentem programu nie można zakupić nieruchomości za gotówkę, ale należy zaciągnąć kredyt hipoteczny na co najmniej 15 lat, na minimum 50% ceny mieszkania.
  • wybrane mieszkanie z rynku pierwotnego może mieć powierzchnię do 75m2, a w przypadku osób wychowujących co najmniej troje dzieci – do 85m2.
  • własność mieszkania musi być przeniesiona na nabywcę w roku obowiązywania programu tj. 2018.
  • istotny jest też limit ceny brutto za m2 zakupywanego mieszkania który dla Miasta Poznania wynosi obecnie 5727,70 zł.

Dofinansowanie obliczane jest do maksymalnie 50m2 powierzchni mieszkania, a w przypadku osób wychowujących co najmniej troje dzieci do 65m2. Wysokość dofinansowania zależy więc od rzeczywistej powierzchni mieszkania i ilości dzieci na wychowaniu.

 

Na jakie wsparcie można liczyć?

Procent dofinansowania wynosi odpowiednio:

dla singli i małżeństw bez dzieci 10%

dla singli i małżeństw z 1 dzieckiem 15%

dla singli i małżeństw z 2 dzieci 20%

dla singli i małżeństw z 3 i więcej dzieci 30%

dodatkowe jednorazowe 5% w przypadku urodzenia 3 i kolejnego dziecka w okresie 5 lat od nabycia nieruchomości

Wysokość dofinansowania nie jest liczone od rzeczywistej ceny nabycia, ale od wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m² powierzchni użytkowej, który w tym momencie dla Miasta Poznania wynosi 5 207 zł. Powoduje to, że maksymalne dofinansowanie może wynieść ponad 118 tysięcy złotych.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie banki oferują kredyty z dofinansowaniem Mieszkanie Dla Młodych.

 

Zapraszamy do naszych biur sprzedaży, gdzie uzyskają Państwo informację o mieszkaniach spełniających kryteria programu, oraz kontakt do współpracujących z nami specjalistów kredytowych, którzy profesjonalnie i bezpłatnie pomogą w uzyskaniu najkorzystniejszego finansowania.